Ebben a videóban arra keresem a választ, hogy milyen különbség van azonos hanganyag és dekóder használata esetén egy szimpla hangszórós egyszerű kis hangvödrös megoldás és egy duplahangszórós nagy hangvödrös megoldás között hangzás tekintetében.
A teszthez az MTB MDa motorkocsiját használtam, a DigiTools hanganyagával. A szimpla hangszórós saját motorkocsimban egy kockahangszóró és a hozzá való kis hangvödör volt beépítve (a félreértések elkerülése érdekében szeretném tisztázni, hogy ez nem a DigiTools hangszórója és hangvödre), a kölcsönkapott dupla hangszórós modellbe pedig ugyanez a típusú hangszóró volt megtalálható LimitBahn gyártmányú hangvödrökben.
A Limit hangvödör a Happy Modell-nél kapható jelenleg.
Ebben a videóban gyakorlati példákon keresztül nézem meg közelebbről, hogy egy Roco fehér z21 és egy 10764-es központ használatának esetén milyen konkrét sínfeszültségeket mérhetünk, és hogy a mozdonydekóderek miként vezérlik a modellmozdonyok morotjait.
Ebben a videóban egy kis visszatekintés keretében három Roco Eurosprinter és egy Piko Szili segítségével azt mutatom be, hogy mennyit fejlődtek a digitálisan előkészített és digitális H0 vasútmodell mozdonyok elektronikai téren az ezredforduló óta, és hogy mikre érdemes a modernebb mozdonyok üzemeltetésénél figyelni.
Ebben a videóban a Klein Modellbahn ÖBB 1146-os “Póniló” becenevű H0 építési nagyságú mozdony üzembehelyezését és digitalizálását mutatom be nektek röviden.
A korábban kapott két mozdonyból az egyiket teljesen üzemképessé lehetett tenni míg a másikat dummy-ként tudtam felhasználni.
Ebben a videóban azt mutatom be hogy miként programoztam az action markerek és a menetrend segítségével változatos az igazinak megfelelő menethangokat, és funkciókat a TrainController 7-es programban, és használtam ki a @DigitoolsElektronika DigiSound5-ös NOHAB hangdekóder képességeit.
A videóban a @DigitoolsElektronika frissen megjelent DigiSound 5 hangdekóderekre készült MÁV M63-as hanganyagát teszteltem le és mondom el róla a véleményemet.
Az NMJ NOHAB-ok egyik gyenge pontja a gyári hangszóró, ami messze alulteljesít a többi megoldáshoz képest. A saját mozdonyomban korábban már lecseréltem a gyári megoldást egy Fuggerth Csörgőbe való hangszóró+hangvödör kombóra, ami ugyan jobb volt mint a gyári, de a hangereje még így is elmaradt az elvárttól. A @DigitoolsElektronika most előrukkolt egy új hangszóróval és hangvödörrel amit direkt ehhez a mozdonyhoz terveztek, ebben a videóban ezt építem be a mozdonyomba.
A hangszóró elérhető a gyártónál: https://digitools.hu/termek/miniatur-hangszoro-nmj/ és a hazai modellboltokban is.
Ebben a videóban azt mutatom be, hogy miként készítettem egy gombbal indítható menetrendet a V43-as IC vonatomhoz TrainController-ben. Azt szerettem volna megvalósítani, hogy a szerelvény egy gombbal indítható legyen úgy, hogy indulás előtt a mozdony felkapcsolja a megfelelő fényeket, és hangot, majd elinduljon, illetve menet közben a megfelelő helyeken különféle hangokat adjon ki.
A feladatot természetesen máshogy is meg lehet oldani, én az itt bemutatott módszert választottam.
Ebben a videóban a DigiTools új NOHAB hangját mutatom be nektek, és hasonlítom össze a PIKO NOHAB hangjával.
A régebbi 5-ös hangdekóderekre egyenlőre csak a gyártónál lehet feltölteni a hangot. A DigiProgrammer még nem támogatja a fájl mérete miatt az otthoni feltöltést.
Amit érdemes figyelembe venni, hogy az NMJ mozdonyoknál célszerű cserélni a gyári hangszórót, akár egy sima kis kocka + hangvödörre (ahogy én tettem), de hamarosan kapható lesz megfelelő hangvödör hozzájuk.
Volt egy kis időm, így elkezdtem beépíteni a Metropol EN kocsijaiba a világításokat. ACME vagonok, szóval nem egyszerű téma. A PKP 2. osztályba viszonylag könnyen bement egy HTech panel, csak két helyen kellett lecsípni az elválasztó-falakból (az ACME legendásan magasra készíti ezeket). A forgóvázból el lett távolítva a tárcsafék imitáció, és a gyári áramszedőlemezt is rendesen beállítottam, majd kétoldalú ragasztóval rögzítettem.
A fekvőhelyes kocsiba egy ESU panelt raktam, ez a kocsi is könnyen szétjött, itt nem kellett faragni sem.
Az igazi mumus a bautzeni háló volt. Itt volt minden is. A kocsi kasztnija több ponton pillanatragasztóval volt az alvázhoz rögzítve (gondolom, hogy ne álljon el annyira), a pengével történt kipattintás után sem akart engedni, összesen három helyre kellett gitárpengetőt tenni, mire nagynehezen lejött a kocsiszekrény.
A belső szépen meg van csinálva, még a zuhanyzóban lévő zuhanyfej is a helyén van (bár csak ennyi energiát fordítottak volna arra, hogy szépen fusson a kocsi). Mindenhol feliratok, tamponozott kilincsek, ágyak, festett függönyök. Pazar látvány.
Egy ESU panel ment ide is, két helyen kétoldalú ragaccsal megfogatva szépen elfért.
A forgóváznál jött az újabb meglepi, a féktárcsa-imitációkat csak csípőfogóval lehetett eltávolítani, és egy tengely közben réz csapágyastól kipotyogott. Miután összelapátoltam, és visszaragasztottam a csapágyakat, ide is beraktam az áramszedőlemezeket, majd még kaptak a tengelyek némi kenőanyagot a nyikorgás elkerülésére.
A végeredmény egész jó lett szerintem, de kb. 2x annyi idő egy ilyen ACME kocsit ellátni világítással mint egy bármilyen másikat.